Zahájení sezóny 2023 se blíží!

27.02.2023

V rámci kandidatury města České Budějovice na Evropské hlavní město kultury (EHMK) byl spolek Živá vila osloven, aby svými akcemi tuto myšlenku podpořil. Kandidatura Č. Budějovic na EHMK totiž vzniká v symbióze s celým jihočeským regionem s cílem vytvořit spolupracující síť kulturních prostor, ve kterých by se v případě zisku titulu mohly realizovat kulturní a umělecké aktivity spojené s EHMK v regionu. První společnou akcí je projekt KUL.TURISTA, který probíhá od února do června 2023 v různých lokalitách Jihočeského kraje. Projekt má zapojovat obyvatele do kulturního rozvoje čtvrtí a měst, vytvářet prostor pro nový pohled na místa, kde žijeme, a podporovat komunity.

Pošumaví se zapojuje do projektu KUL.TURISTA s tématem "Všichni dobří rodáci". Program je naplánován na 17. - 18. března, kdy proběhnou kulturní a komunitní akce v Prachaticích a Vimperku. Jednotlivá představení Vás seznámí s umělci, kteří pocházejí ze šumavských luhů a hájů.

Prachatice odstartují v pátek 17. 3. v Kralově vile výstavou Štěpána Blaschka s názvem Zbytky Kořenů. Student Ateliéru ilustrace a grafiky na pražské UMPRUM provětrá šuplíky a představí své práce, útržky a skici věnované rodné Šumavě. O hudební doprovod se postará hudební virtuóz Ivan Boreš se svou kytarovou tvorbou. Ta bude podkreslena zvukovým záznamem z míst, jež jsou mu blízká. Jakožto zahradník, včelař a milec přírody přiveze svítání jara a kdo ví, co ještě víc!

Sobota 18. 3. se v Prachaticích ponese ve více vzdělávacím duchu. Na dopoledne je nachystaná pro děti procházka městem "Po stopách renesance", která účastníky seznámí s nejdůležitější etapou dějin města a hravou formou jim přiblíží období renesance. Následovat bude odpolední komentovaná prohlídka Kralovy vily, významné funkcionalistické stavby, jež zároveň v současnosti funguje jako komunitní a kulturní centrum. Podvečerní program bude pokračovat v Kralově vile, kde se představí tři mladí autoři, kteří se odlišným způsobem zabývají environmentální tématikou. Michal L. Hořejší přečte ze své nové knihy Politika lesa, jež se věnuje debatě o Národním parku Šumava v letech 1991–2010. Dalším autorem je Radek Štěpánek, jenž je v našem literárním terénu považován za průkopníka environmentální poezie. Přečte ze sbírek Eroze, Tání a Vichřice - tento triptych tvoří v kontextu soudobé české poezie velmi ojedinělé a vzájemně propojené dílo, jehož dominantním tématem je skrze environmentální cítění nacházet v existenčně rozbitém světě duchovní jednotu. Večer zakončí slam poetry v podání Šimona Felendy, Honzy Dibitanzla a Flowteka.

Program doplní sobotní koncert Naboso ve Vimperku. Kapela zahraje převážně autorské písně žánrově vycházející z folku, šansonu, jazzu, soulu či blues. Těšit se zároveň můžete i na několik vzácných hostů (nejen) z řad Vimperáků.